Mide Ameliyatı - Gastrik By- Pass

Mide Ameliyatı - Gastrik By- Pass

Mide Ameliyatı - Gastrik By- Pass

Mide Ameliyatı - Gastrik By- Pass 
Mide ameliyatı - gastrik by-pass olarak bilinen bir ameliyat türüdür. Bu işlemde öncelikli olarak midenin bir kısmı alınır  veya alınan besinlerin midenin büyük bir bölümüne, on iki parmak bağırsağı ile ince bağırsağın ilk kısımlarına gelmeden son kısmına gelmesi sağlanır. Günümüzde bu işlem, laparoskopik olarak uygulanır. Kadınlarda olması gereken yağ oranı  %25-30 iken bu rakam erkeklerde %20'dir. Vücut Kitle İndeksi, %40'ın üzerindeki kişiler morbid obez olarak kabul edilir ve bu ameliyatı gerçekleştirebilir. 
Mide Ameliyatında Kilo Kaybı
Mide ameliyatında kilo kaybı, yaklaşık 2 yıl boyunca devam eder. Mide ameliyatı, dünyada en çok yapılan bir uygulamadır. Hasta yemeği biraz fazla kaçırmış olsa dahi besinler, sindirilmeden dışarı atılır. Fakat bu ameliyatı tercih eden kişinin yaşam boyu vitamin takviyesi alması gerekir. Hasta, ameliyatla sınırlı kalmamalı aynı zamanda diyet ve sporu da hayat mottosu haline getirmelidir.  Bu ameliyat ile mide ve ince bağırsağın yapılarında değişim olur ve hastanın kilo verme süreci başlar. Gastrik by-pass kısıtlayıcı ve uygulama olması nedeniyle, midenin hacmi mümkün mertebede küçülür ve hastanın açlık hissi azalır.
Gastrik bypass Ameliyatı Sonrası
Gastrik by-pass ameliyatında ilk işlem mide küçültmedir. İşlem sırasında; midenin  üst kısmı küçük alt kısmı büyük kalacak şekilde kesilir. Üst kısım yani kese, besinlerin uğrayacağı bölgedir.  Bu kısım ceviz büyüklüğü kadardır ve maksimum 28 gram ağırlığında olan besinleri alabilir. Dolayısıyla hasta çok çabuk doygunluk hissi yaşar ve çok az yer.  Ardından ince bağırsağın bir kısmı sindirim yolundan çıkar ve gıdaların emilim yolu daralır. Gastrik Bypass ameliyatı sonrası, diyabet sınırındaki kişiler iyileşir ve kolesterolde düşüşler meydana gelir, kalp rahatsızlıkları en az seviyeye ulaşır, şişmanlığa bağlı uyku problemleri giderilir, reflü tamamen ortadan kaybolur, yüksek tansiyonlu hastalar normal tansiyon değerlerine kavuşur, tip 2 diyabet kişiler ilaçlarını bırakabilir, solunum sıkıntıları yok olur ve çoğu astım hastası sağlığına kavuşur. Kısacası, mide ameliyatı sonrası kişilerde görülen etkiler sadece kilo problemlerini çözmekle kalmaz.

 


Hemen Ara