Mide Botoksu Nedir?

Mide Botoksu Nedir?

Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu nedir nasıl yapılır veya zararlı mıdır, bu sorular kilo problemi yaşayan kişiler tarafından merak edilen konuların başını çekiyor. Mide botoksu; Mideye Botilinum toksin yani botoks uygulanması sonucunda, midenin belirli yerlerine Botilinum toksininin enjekte edilmesi ile kişide oluşan kilo kaybıdır. Mide botoksu kilo verme sürecinde, yeni ve popüler bir yöntemdir. Bu işlem ile mide kasları zarar görmeyecek şekilde kasılır ve kişide iştah kaybı yaşanır.  Böylece, kilo verme süreci gerçekleşmeye başlar.
Mide Botoksu Kimlere Yapılır?
Mide botoksu uygulaması aslında kilo vermek isteyen herkes için uygundur. Şunu da belirtmekte fayda var ki bu işlem kesinlikle obezite cerrahisi ile ilgili değildir. Fakat mide botoksu kimlere yapılır sorusunu cevaplandırmak gerekirse; tabi ki bazı kriterlere sahip olmak gereklidir. 
Öncelikle bu işlem, spor ve diyet uygulamalarına rağmen kilo veremeyen kişilere yapılır. Bilindiği üzere; vücut kitle endeksi 40'ın üzerinde olan kişiler obezite olarak tanımlanır. Özellikle bu tarz kişilerin mide botoksu uygulaması yaptırması pek önerilmez. Obez kişiler bu doğrultuda obezite ceraahisine başvurmalıdır. Bu nedenle mide botoksu yaptırmak isteyenlerin vücut kitle endeksi 40'ın altında olmalıdır. Aslında bu oranın 27-35 arasında yer aldığı ve 15 ile 20 kilo fazlası olan kişilerin mide botoksu yaptırmasında kesinlikle bir sakınca yoktur. Yani spor ve diyete rağmen bir türlü kilo veremeyen fakat bir yandan da obezite hastası olmayan bireyler mide botoksu işlemini gönül rahatlığıyla tercih edebilirler. 
Mide Botoksunun Yan Etkileri
Aslında botoks işlemleri çok uzun zamanlardan bu yana tıp alanında kullanılmaktadır. İşlemi uygulayan uzman hekim, eğer doğru dozajı seçerse hiçbir yan etkisi bulunmaz. Literatürde, mide botoksunun yan etkilerinin gözlemlendiği, belirgin ve önemli bir zararına rastlanılmamıştır.  Fakat bu işlemin; yoğun kas hastalığına sahip olanlar ve alerjik reaksiyon gösteren kişilere karşı uygulanması zararlıdır. Mide botoksu iştah azaltması sonucu kilo vermeye yardımcı bir işlem olarak bilinir fakat; işlem sonrasında rehavete kapılıp karbonhidrat ve şekerli besinleri tüketmeye devam eden kişilerin kilo verme sürecinde başarısız olma ihtimali de mümkündür.
Mide Botoksunun İşlem Süresi
Mide botoksu, kesinlikle obezite cerrahisi gibi düşünülmemelidir. İşlem, endoskopik bir şekilde ağızdan girilerek uygulanır bu nedenle mide botoksunun işlem süresi ortalama 25-30 dakika civarındadır.  Kişiler, bu süreçte anestezi hekimi tarafından uyutulur, hastanede yatmak zorunlu değildir. İşlem bitiminde hastanede birkaç saat kalmak yeterli olacaktır. 

 


Hemen Ara