Obezite Bir Hastalık Mıdır?

Obezite Bir Hastalık Mıdır?

Obezite Bir Hastalık Mıdır?

Obezite Bir Hastalık Mıdır?
Obezite bir hastalık mıdır sorusunun cevabını vermeden önce; obez kime denir onu açıklayalım. Obezite kelimesi Beden Kitle Endeksi (BKE) ölçütleriyle belirlenir. Bu ölçüt ise, kişinin vücut ağırlığını kilogram cinsinden baz alarak, boyun karesine bölünmesiyle hesaplanıyor. Bu endekse göre, 18.5kg/m2 altında olanlar zayıf, 18.5-24.9 seviyesinde  olanlar ise sağlıklı kabul ediliyor. BKE oranı: 25-29.9 fazla kilolu kategorisine girerken; bu oran 30kg/m 2 ve üzerine çıktığı taktirde o kişi artık obez olarak sınıflandırılıyor. Özellikle BKE; 40 kg/m2 ve üzeri olan kişiler ağır risk altındalar. Bu grup  morbid obez olarak adlandırılıyor.
Uzmanlara Göre Obezite
Dünya Obezite Federasyonu'na göre obezite bir çeşit hastalık süreci türü. Doktorlar obeziteyi, yetersiz fiziksel aktivitenin, düzensiz uykunun ve bazı ilaçların onucu olarak görüyor. Hatta bir nevi bulaşıcı bir hastalık. Türkiye'de her 5 kişiden biri obezite hastası. Kilo alımının artmasıyla birlikte doğru orantılı olarak diğer hastalıklar da artmakta. Bu sebeple uzmanlara göre obezite, muhakkak tedavi edilmesi zorunlu olan ebir hastalık. 
Obezitenin Riskleri
Obezitenin riskleri araştırıldığında başı çeken tehlike kardiyovasküler sorunlar oluyor. Bu nedenle tedavisinin reddedilmesi veya ertelenmesi kişiyi ölüm riskiyle burun buruna getiriyor. Bir diğer yandan; yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, safra kesesi hastalıkları ve çoğu kanser türünü tetikleyen sorunlar ortaya çıkartmakta. Obezite, kişide fiziksel sağlık sorunlarına yol açtığı kadar psikolojik rahatsızlıklara da neden oluyor. Çoğu obez, çevresi tarafından dışlanma korkusu yaşayarak asosyal bireyler olmaya başlıyor, çoğu zaman geceleri gizli gizli yemek yiyor, toplumsal uyumsuzluklar yaşıyor. kendine olan sevgisi ve yaşama arzusu kayboluyor. Hatta bu psikolojik çöküntüler sonucunda kişi yemek yemeyi reddediyor veya yediklerini bilinçli bir şekilde kusarak blumia hatalığına yakalanıyor. Fiziksel etkilerine bakıldığında ise; felç, metabolik sendrom, uyku apnesi, nefes almada güçlük gibi rahatsızlıkların görülmesi mümkün. Ayrıca obez kişilerin bir süre sonra; kas ve iskelet sistemlerinde büyük kayıplar ortaya çıkıyor. Deri altı yağ dokusunun kalınlaşması çeşitli enfeksiyonlara kapı aralarken; kişinin vücudunun çeşitli yerlerinde mantar enfeksiyonları meydana geliyor.  


Hemen Ara