Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi
Obezite Cerrahisi son yıllarda tüm dünyada yaygın olarak yapılan bir işlem olarak öne çıkmakta. Yapılan bilimsel araştırmaların sonucu olarak, mortalite ve morbitideyi arttıran hastalıkların başında obezite problemi gelmektedir. Obezite hastalığı için kullanılan ölçüm tekniği vücut kitle indeksidir. Bu endeks; kilonun, boyun karesine bölünmesi ile bulunur. Bu aşamada; VKİ'si 18.5-24.9 kg/m2 olanlar normal, 25-29.9 kg/m2 aşırı kilolu, 30-40 kg/m2 obez ve son olarak 40 kg/m2 morbid obez olarak tanımlanıyor. Fakat bazı zamanlar artan vücut kitle indeksi obezitenin habercisi olmayabilir. Bazı kişilerin kas dokusu fazladır bu da; vücut kitle endeksi'nin yüksek olmasına sebebiyet verir. Bu nedenle VKİ'nin artışının altındaki nedeni anlamak için uzman bir hekime görünmekte fayda var. Erkeklerin bel çevresi 102 cm'e kadar, kadınların bel çevresi ise 88 cm'e kadar normal karşılanabilir. Bu sınırın geçilmesi halinde ise kişinin obezite teşhisi konulur.
Obezite Cerrahisinde Amaç
Obezite cerrahisinde amaç, kilo vermekten ziyade, sebebiyet verdiği hastalıkların ilerlemesine engel olmaktır. Bu hastalıklar; kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve solunum sistemleri ile ilgili yaşanan problemlerdir. Obeziteye neden olan birçok temel neden vardır, bunlar; metabolik hastalıklar, genetik yakınlıklardır.  Vücuda alınan enerji seviyesinin, yakılan enerjiden yüksek olması obezite hastalığının ilerlemesine neden olur.  Dünya'da ortalama  1,5 milyar kişinin aşırı kilolu bireyler olduğu bilinmektedir. birey olduğu tahmin edilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde durum daha ciddi boyutlardadır. Nüfusun yaklaşık 2/3 fazla kilolu, bunların da yaklaşık yarısı kadarı obez olarak sınıflandırılmaktadır. Obezite cerrahisi ameliyatı dünyada sıklıkla başvurulan tedavilerin başında gelmektedir. 
Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?
Peki, obezite cerrahisi kimler için uygundur? Bu cerrahi operasyona uygun hastaları seçmek için bazı kriterlerin sağlanıyor olması gereklidir. Vücut kitle indeksinin %40'tan yüksek olması ya da 35-40 arasında olup, yüksek tansiyon problemleri, diyabetik rahatsızlıklar, en az 3 yıldır var olan bir obezite problemi, herhangi bir hormonal hastalığın olmaması, tedavilere rağmen başarılı bir sonuç elde edilememesi ve madde bağımlısı olmamak obezite cerrahisi için konulan şartlar arasında yer almakta.


Hemen Ara