Obezite Nedir?

Obezite Nedir?

Obezite Nedir?

Obezite Nedir?
Obezite nedir diye sorulduğunda bunu; vücutta gereksiz miktarda bulunan yağların birikmesi ile ortaya çıkan bir hastalık türü olarak söyleyebiliriz. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), obezite kavramını; kişinin sağlığını bozacak şekilde vücudunda yağ biriktirmesi olarak tanımlamıştır. Bu hastalık, besinler yardımıyla alınan enerji miktarının, metabolizmayı ve tüketilen enerji miktarını geçtiği zaman ortaya çıkar. Obezite teşhisi kişiye; vücudun yağ kütlesi oranının ciddi şekilde artması sonucunda konulur. Boy oranına göre artan kilo ile obezite rahatsızlığı ortaya çıkar. 
Aslına bakılırsa bu hastalık, günümüzde gelişmiş ülkelerin sağlık sorunları arasında başı çekmektedir. Kişide beslenme, öncelikle anne karnında başlar ve yaşamın son bulduğu ana dek devam eder. Büyümek, gelişmek ve sağlıklı bireyler olarak uzun süre yaşamak için gerekli olan tüm besin öğeleri yeterli miktarda alınmalıdır. Her bireyin günlük yaşamında; harcadığı enerjiye, yaşına, cinsiyetine ve genetik özelliklerine göre alması gereken belirli bir enerji miktarı vardır. İşte bu enerji miktarının sağlıksız ve bilinçsiz bir şekilde aşılması durumunda obezite durumu ortaya çıkar. 
Obezitenin Zararları
Obezite başlı başına bir hastalık türüdür ve müdahale edilmemesi durumunda kişide geri dönüşü olmayacak rahatsızlıkları da beraberinde getirecektir. Obezitenin zararları incelendiğinde, kalp ve damar sistemi, solunum yolları, hormonal etkiler, sindirim gibi birçok rahatsızlığı tetikleyen sonuçlarla karşılaşılmaktadır. Obezite, ileride yaşanabilecek birçok hastalığın kapısını aralar. Hipertansiyon, şeker hastalığı, kolestrol problemleri, bazı kanser türleri ve eklem rahatsızlıkları bunlardan bazılarıdır. Kısacası obezite, bireyin yaşamanı her yönüyle olumsuz etkileyen bir hastalık olarak tanımlanabilir. İstatistikler sonucunda bu rahatsızlık, geçtiğimiz 20 yılda tüm dünyada sanki bir salgın hastalık gibi yayılmaktadır. Türkiye'de de  obezite hastalarının sayısı azımsanmayacak derecede çoktur. Ülkemizde; kadın nüfusunun üçte biri, erkek nüfusunun ise beşte biri obezdir. 
Yetişkin bir erkek bireyde, vücut ağırlığının %14-19'i, kadınlarda ise %20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Şayet bu oran, erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkarsa kişi obez olma yolunda hızla ilerlemektedir. Şüphesiz, tüketilen enerjinin; harcanan enerji ile dengeli olması durumunda, insan sağlığı çok daha iyi yerlere gelecektir.  

 


Hemen Ara