Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı
Tüp mide ameliyatı, obezite cerrahisi olarak uygulanan ve yaygın olarak mide küçültme ameliyatı olarak adlandırılan bir işlemdir. Bu ameliyatta mide, ince uzun bir tüp haline çevrilir. Uygulama, Laparoskopik olarak adlandırılır ve yöntem olarak kapalı ameliyat tercih edilir. Midenin yaklaşık %80'i çıkartılır. Tüp mide ameliyatı geçiren kişinin iştahı azalır ve daha az gıda tüketme ihtiyacı duyar.   Ayrıca kişi daha kilo vermeden evvel insülin direncinde kırılma olur. 
Tüp Mide Ameliyatı İşlemi
Tüp mide ameliyatı işlemi yaklaşık 1,5 saatte tamamlanır.  Ameliyat süresince midenin giriş ve çıkış kısmı korunarak, sindirim sistemindeki çalışma şeklinde bir değişiklik olmaz bu nedenle işlem sonrası risk oranı oldukça düşüktür. Tüp mide ameliyatının adı tıp dilinde sleeve gastrektomi olarak bilinir 15 yıllık bir geçmişi vardır.  Gastrik bypass ameliyatı ise bu operasyonun bir diğer çeşididir. Fakat bu ameliyat türü sadece, Tip 2 şeker hastalığının görüldüğü ve VKİ’si çok yüksek kişilerde uygulanır. Ayrıca, tüp mide ameliyatı olmasına rağmen tekrar kilo alımı yaşayan kişilerde, ikinci bir seçenek olarak gastrik bypass yöntemi kullanılabilir.
Tüp Mide Ameliyatı Şartları
Tüp mide ameliyatı şartları ise; öncelikle vücut kitle İndeksi 35 ve üzeri olanlar kişiler için uygundur. Eğer kişi obez ve 18 yaşının altında ise doktor ve aile onayı  gerekli görülür.  65 yaş üstü bireylerin tüp mide ameliyatı kararı, kiloya ve sağlık durumuna göre değişmektedir.
VKİ, 40 kg/m²’nin üzerinde olanlar, ileri derece obezite hastasıdır. Vücutkitle indeksi 35 ile 40 civarı olan ve kiloya bağlı tip 2 şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi problemler yaşayanların tüp mide ameliyatı olması gerekmektedir. Ayrıca obezite nedeniyle yeni tip 2 diyabet hastası olan vücut kitle indeksi  30 – 35 arasındaki kişilere de hekim onayı ile tüp mide ameliyatı olabiliyor. Son olarak şunu da belirtmekte fayda var, tüp mide ameliyatı gibi obeziteye bağlı yapılan uygulamalar kesinlikle estetik amaçlı gerçekleştirilmez.  Mide küçültme ameliyatı olarak bilinen tüp mide ameliyatı, 18 ile 65 yaş arasındaki her sağlıklı bireye yapılabilir.  


Hemen Ara